ونزوئلا در اعتصاب فرو می‌رود

[ad_1]

خبرگزاری مهر: اپوزیسیون حاکم بر پارلمان ونزوئلا بار دیگر مردم این کشور نفت خیز آمریکای لاتین را که با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، به اعتصاب سراسری علیه دولت چپگرای کاراکاس تحریک کرد.

فراخوان برای برگزاری اعتصاب ۲ روزه علیه دولت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا در حالی اعلام می شود که این کشور پنجشنبه گذشته نیز با اعتصابی ۲۴ ساعته مواجه شد.

اما اعتصاب در هفته پیش رو قرار است روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برگزار شود حال آنکه ونزوئلا روز جمعه شاهد همه پرسی به نفع ایجاد مجلس مؤسسان با هدف تغییر قانون اساسی خواهد بود.

سیر تحولات در ونزوئلا از ماه آوریل به این سو همزمان با آغاز اعتراضات گسترده خیابانی، حالتی سرسام آور به خود گرفته است.

مردم به تحریک اپوزیسیون غربگرای حاکم بر پارلمان، خواهان کناره گیری مادورو و برگزاری انتخابات زودهنگام هستند.

در این میان، اگر مادورو همه پرسی روز جمعه را به نفع خود تمام کند؛ بازنویسی قانون اساسی می تواند با انحلال پارلمان راستگرا همراه باشد.

این در حالی است که اپوزیسیون با دامن زدن به اعتراض و اعتصاب همگانی راه را برای تشکیل دولت موازی هموار می کند تا جایی که جمعه گذشته، پارلمان در رای گیری نمادین، ۳۳ قاضی دیوان عالی را که طرفدار مادورو هستند تغییر داد.

اعتراضات خیابانی تاکنون به بهای جان بیش از ۱۰۰ ونزوئلایی تمام شده است و مادورو می گوید به هر قیمتی از مشروعیت دولت خود دفاع خواهد کرد.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده که در صورت تشکیل مجلس مؤسسان در ونزوئلا، از هیچ اقدامی برای تحریم کاراکاس فروگذار نخواهد کرد که این می تواند خرید نفت از این کشور بحران زده را نیز شامل شود.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *